WINNERS 2020

INTRECCINCANTIERE 2020

CONTEST THE WINNERS

The awards ceremony for the sixth edition of Intreccincantiere was held on June 25, 2020 on Zoom. In spite of being very different from the previous ones, the ceremony virtually brought together people from three different countries (Italy, Spain and Japan), with the participation of eight fashion and design institutes, as well as of dozens of experts in the field. It was the perfect opportunity to give voice to all the protagonists of our event: the members of the jury, who with their words encouraged the winners to pursue their dreams even in difficult times like this one; our partner Lineapelle, which also on this occasion proved to be at our side; the award-winning students, who were able to explain the creative process behind their project and tell us about their future aspirations; the teachers of fashion schools who believed in this competition for years and who participate in each edition with passion in the challenges organized by our company.

Our warmest thank goes to all of them: Fulvia Bacchi (Lineapelle CEO and UNIC Director), Mariella Milani italents (TG2 journalist and fashion critic), Laura Inghirami (founder and art direction of Donna Jewel), Fabrizio Bressani (President of Tones On The Stones). The winners and their schools: Yu Hamana (Professional Institute of International Fashion – Tokyo), YuanYi Dong (Mode Gakuen – Tokyo) Yuta Nishizaki (Mode Gakuen – Nagoya), Misaki Abe (Professional Institute of International Fashion – Tokyo), Alessia Guglielmetti (ACOF Moda Milan), Poonivan Samy Kuppan (Harim Accademia Euromediterranea– Catania), Laura Frasquet Gregory (IES Sixto Marco – Alicante), Samuele Giussani (IIS Marelli Dudovich – Milan) and all the students from Accademia Costume e Moda who competed in the Theatre Costumes category.

The official ceremony with the delivery of the awards will be held during the event “A new point of view”, the new smart version of Lineapelle which will take place at Fieramilano-Rho on 22 and 23 September.

BEST FOOTWEAR CREATION

Laura Frasquet Gregory (IES Sixto Marco – Alicante)

BEST JEWELLERY CREATION

Samuele Giussani (IIS Marelli Dudovich – Milano)

BEST LEATHER GOODS CREATION

Alessia Guglielmetti (ACOF Olga Fiorini – Milano)

BEST INTERIOR DESIGN PROJECT

Kuppan Poonivan Samy (Harim Accademia Euromediterranea – Catania)

SPECIAL MENTION COSTUME DESIGN

Autori Vari 1 (Accademia Costume e Moda – Roma)

BEST COSTUME DESIGN PROJECT

Misaki Abe (Professional Institute of International Fashion – Tokyo)

BEST COSTUME DESIGN PROJECT

Yu Hamana (Professional Institute of International Fashion – Tokyo)

BEST COSTUME DESIGN PROJECT

Yuta Nishizaki (Mode Gakuen – Nagoya)

BEST COSTUME DESIGN PROJECT

YuanYi Dong (Mode-Gakuen–Tokyo)